Tkanina i dzianina. Czym się różnią od siebie?

polimex-tkaniny-dzianiny
Dla laików, osób, które praktycznie nie stykają się codziennie z tematem tkanin i dzianin, odróżnienie obu materiałów może być trudne. W praktyce okazuje się, że jest to jedno i to samo. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i należy wiedzieć, że tkanina, a dzianina to dwa zupełnie różne materiały. Jakie występują między nimi różnice? Co należy wiedzieć, aby nie popełniać błędów i stosować wymiennie pojęcia tkanina oraz dzianina?

Czym jest tkanina?
Tkanina to nic innego jak materiał, który powstaje poprzez łączenie dwóch prostopadłych nitek. Nitki te to osnowa i wątek. Proces przeplatania następuje w sposób poziomy i pionowy. Tkaniny są przede wszystkim mało elastyczne, a najczęściej używane są przy produkcji odzieży, bielizny, pościeli czy sukienek. Oczywiście wśród tkaniny znajdziemy najróżniejsze odmiany. W ofercie sklepów czy producentów można znaleźć choćby tkaniny wełniane, bawełniane, jutowe czy też jedwabne. Zaletą tkanin jest to, że mają naprawdę ogromne zastosowanie, czego nie można akurat napisać o dzianinach.

Co to jest dzianina?
Skoro wiadomo czym jest tkanina, to należy odpowiedzieć na pytanie o tym czym jest dzianina. Mianowicie dzianina jest produkowana za pomocą jeden nitki. Jej produkcja odbywa się na osnowarkach, a także na urządzeniach takich jak szydełkarki. Całość procesu produkcji opiera się o przędzy, która tworzy oczka. Gdy mowa o produktach, powstałych w oparciu o dzianinę, należy wymienić skarpetki, swetry czy też dresy.

Decydując się na wybór najlepszych tkanin lub dzianin, warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, przygotowane przez topowych producentów: https://polimex.net/pl/sklep/8-tkaniny-i-dzianiny

Comments are closed.